Gülen hareketine bağlı bir yurtta yöneticilik yaptığı için yargılanan ve aldığı cezası onanan kanser hastası Ayşe Özdoğan, cezaevine gönderilme riskiyle karşı karşıya. Eşi tutuklu olan Özdoğan’ın, hastalığı nedeniyle cezasının ertelenmesi çağrıları yapılıyor.

8 yaşında bir çocuğu olan Özdoğan, yargılandığı davada 9 yıl 1 ay hapis cezası aldı ve bu ceza Yargıtay tarafından onandı.

Özdoğan’a yargılanmasında kendisine isnat edilen suçlar özel bir yurtta yöneticilik yapmak, Bank Asya’da hesabının olması, dernek üyeliği, tanık ifadesi ve bylock mesajlaşma programını kullanması.

Sosyal medyada sesini duyurmaya çalışan Ayşe Özdoğan, “Bir yıl önce maxciller sinüs teşhisi kondu. Kemik ve doku nakli oldum. Şu anda hastalık beynime sıçradı. Yüzde 72 engelliyim. Bu şekilde cezaevinde yaşamak istemiyorum. Bu şekilde cezaevine girersem ölürüm. Lütfen sesime ses olun.” diyerek yardım çağrısında bulunuyor.

Kronos sitesine konuşan Özdoğan’ın ablası Emine Erdem, “Kardeşim 14 Aralık 2019’ta tutuklanmıştı. Birinci ameliyatını olduğunda, kanser teşhisi konulup ilk biopsi mahiyetindeki ameliyattan sonra tutuklandı, cezaevine götürüldü. 15 gün sonra tahliye olup büyük ameliyatını oldu. Adli tıp raporuyla cezaevinde kalamaz raporuyla tahliye edildi. Bir hafta sonra da ameliyat oldu. 26 Aralık 2019’da tahliye oldu, 2 Ocak 2020’de de ameliyat oldu.” diyor.

“Cezaevi şartlarında hayatta kalamam”

Ayşe Özdoğan dayanılmaz ağrılar çektiğini ancak 8 yaşındaki oğlunun kendisini daha çok düşündürdüğünü ifade ediyor. Özdoğan, “Eşim cezaevinde, bizden güzel haberler bekliyor. Oğlum 2 gündür kimseyle konuşmuyor. Avukatımla konuşurken, oğlum konuşulanları duydu. ‘Anne polisler mi gelecek? Seni mi götürecekler? Babamın yanına mı gideceksin? Sana orada kim bakacak? Ya orda ölürsen?’ diye ağlamaya başladı. Çok çaresizim yetkilere sesleniyorum. Cezaevi şartlarında tüm bunlarla başa çıkamam. ” ifadelerini kullandı.

Özdoğan, devlet bürokratlarından, sivil toplum örgütlerinden ve aktivistlerden sesine kulak verilmesi çağrısında bulunuyor.