Almanya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, farklı din mensuplarını buluşturdu. Başta Türkiye olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kadınların yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekildi. Kuzey Ren Vestfalya (NRW) bölgesinde Türkiye’den gelen göçmenler ve Almanya’daki yerel dernekler pek çok ilke imza attı. Etkinlikler Almanya’nın önde gelen Caritas (Sosyal yardım kuruluşu) derneği ile birlikte yapıldı. Köln, Dortmund, Düsseldorf ve Duisburg şehirleri başta olmak üzere pek çok adresteki etkinlikler hem takdir edildi hem de sürpriz desteklerle geniş kitlelere ulaştı.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki VEZ-NRW e.V, Dünya Kadınlar günü için Almanca bir basın bildirisi yayınladı. Bildiride kadınlara yönelik ayrımcılık ve şiddetin son bulması için yapılan çağrı ile birlikte düzenlenen etkinlikler hakkında da önemli bilgiler yer aldı. 

ÜÇ DİNDE KADININ YERİ KONUŞULDU

Etkinlikler kapsamında; İnitiative Teilhabe und Dialog İnisiyatifi semavi 3 dinin temsilcileri ile ortaklaşa “Dinlerde kadının önemi” adlı internet üzerinden online program yaptı. Konusunda uzman isimlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili inanç perspektifinden ortaya koyduğu çok önemli tespitler katılımcıların da yorumlarıyla büyük beğeni topladı.

MAĞDUR KADINLARA GÜL HEDİYE EDİP, YARDIM YAPTILAR

Bochum-Leseclub-Ruhr Derneği yöneticileri, Almanya’nın en büyük sosyal yardım derneklerinden  Caritas’ın kadın sığınma evini ziyaret ederek, buradaki kadınlara gül hediye etti. Dernek ayrıca sığınma evindeki kadınlar için para bağışında bulundu. Corona tedbirlerinden dolayı kadınlar adına hediyeleri Caritas Sığınma Evi Müdürü Langer teslim alarak teşekkür etti. Benzer bir ortak çalışmanın adresi ise Möncengladbach’tı. Burada da kilise ile ortak bir program yapıldı. Remscheid’de Kadın sığınma evi ziyaret edildi ve gül hediye edildi. Langenfeld şehrinde ise mültecilere çok anlamlı bir ziyaret yapıldı. Kamplarda ve sosyal yardım evlerinde kalan kadınlara gül ve çeşitli hediyeler verildi. Mülteci kadınlar, 8 Mart sebebiyle yapılan ziyaret ve anlamlı desteğe karşılıksız kalmadı. Duygusal cümlelerle hem hatırlanmaktan hem de dayanışma amaçlı ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.  

TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK

Ayrıca, Kuzey Ren Vestfalya bölgesinin birçok şehrinde kadın dernekleri ve inisiyatifler, Zoom, Webinar ve Youtube üzerinden programlar düzenledi. Programlarda Türkiye’den gelen kadınlar yaşadıkları mağduriyetleri ve hapishanedeki zor günlerini dinleyenlere aktardı. Bonn-BBC derneği, Köln Vera kadın Derneği, Hamm Ibuv derneği, Münseter-Webikul Derneği, Wikult, Dortmund-Sophia-Platform, TDAB Bayan Platformu, Pletenberg- Elif e.V Deneği, Köln-İkult Derneği, Hagen Volme-kf Derneği, Bochum-Ruhr-Leseclub ve Mönchengladbach kadın dernekleri benzer organizasyonlarla ‘Türkiye’de kadın olmak’ temasını işledi. Böylece hem Almanya hem de Avrupa’da bu konuda duyarlılık oluşmasına katkı sağladı. Ayrıca, Türkiye’de yaşadıkları acılar sebebi ile Almanya’ya gelmek durumunda kalan kadınların yeni bir hayat kurma konusundaki başarısı da dikkat çekiciydi. Onlar da bu programlarda uyum kurslarındaki başarılarını ve pek çok zorluğun ardından yeni bir hayat kurma konusundaki tecrübelerini paylaştı. 

ŞARKILAR VE ŞİİRLERLE KADIN DAYANIŞMASI

Farklı kadın derneklerinin gönüllüleri, ortak programlarda buluştu. Bir yandan bugün için anlamlı şarkı ve şiirleri seslendirdiler, birbirlerine hediyeler verdiler diğer taraftan ise dünyanın pek çok yerinde kadınların yaşadığı problemlerin çözümü adına birlikte yapabilecekleri projeleri konuştular. Programda özellikle Türkiye’de kadınların uğradığı şiddet, işkence, kötü muamele, haksız tutuklamalara dikkat çekildi. Anneleri ile birlikte cezaevlerindeki binlerce tutsak bebek ve çocuk gerçeği ise video sunumlarla paylaşıldı.  Essen-İnitiative Teilhabe und Dialog İnisiyatifi Dünya Kadınlar günü için ödüllü şiir ve hikâye yarışması düzenledi. Gelen eserler bir heyet tarafından değerlendirilip gelecek hafta dereceye girenlere hediyeleri takdim edilecek.

NRW’deki kadın dernekleri ve inisiyatifler, Peaceful Actions Platformu (Barışcıl Eylem Platformu) tarafından organize edilen sosyal paylaşım platformu Twitter’daki  ‘TAG’ çalışmasına da katılarak kadınların sesinin duyurulması için destek verdi. Kadınlar günü programları bu hafta içinde farklı etkinlikler ile devam edecek. Initiative Teilhabe und Dialog İnisiyatifi de 12 Mart saat 19.00’da 5 ayrı ülkeden 5 kadın birlikte ‘Türkiye’deki kadın hakları ihlalleri ve mağduriyetleri ‘konusunda ortak bir açıklama yapacağını duyurdu.

Özetle; NRW eyaleti başta olmak üzere Almanya’nın her yerinde, sokaktan, meydanlara ve internet aracılığı ile pek çok sosyal paylaşım platformuna 8 Mart Dünya Kadınlar gününde sıradan bir kutlamanın ötesinde çok anlamlı etkinlikler vardı. Ağırlıklı olarak kadınların son zamanlarda yaşadıkları ağır mağduriyetlere vurgu yapılırken, Almanya’daki önde gelen farklı derneklerin de etkinliklerde katılarak destek vermesi dikkat çekiciydi.