Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen binlerce kişi, Türkiye’deki hukuksuz uygulamalara dikkati çekmek ve hak ihlallerine uğrayan milyonların sesini duyurmak amacıyla Fransa’nın Strazburg şehrinde toplanıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gerçekleştirilecek yürüyüş için sabahın erken saatlerinden itibaren alana gelen eylemciler açtıkları pankart ve attıkları sloganlarla AİHM’e ”Türkiye’deki hukuksuzluğa daha ne kadar sessiz kalacaksınız? diye sormaya hazırlanıyor.

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?

24 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Peaceful Actions Platformu’nun öncülüğünde düzenlenen eylem saat 12.00’de Avrupa Konseyi önünden başlayacak. Yürüyüşün sonunda AİHM önünde toplanacak mağdurlar, uluslararası sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, hukukçular, siyasetçiler, aktivistler, gazeteciler ve sanatçılar ”Artık harekete geçin” çağrısında bulunacak.

Hukuksuz yargılamalarla cezaevinde tutsak edilenler, kapatılan kurumlar, işinden atılan on binler, sosyal ölüme terk edilenler için yapılan yürüyüşte kaçırılarak kaybedilen insanların yakınları konuşacak. Ayrıca Avrupalı hukukçular, insan hakları aktivistleri AİHM yargıçlarına “Hızlı karar verin” çağrıları yapacak.