TÜRKİYE’DE HUKUKSUZLUKLAR TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Türkiye’de yıllardır hukuksuzlukların ardı arkası kesilmiyor.
15 Temmuz’un sonrasında Erdoğan rejimi, ülkede adaleti, deyim yerindeyse katletti.
Var olduğu iddia edilen adalet mekanizması , soruşturma bile geçirmeden işlerinden atılanlara, kapatılan kurumlara ve yaşanan trajedilere gözünü kapatmakla kalmadı, haksız cezalar vererek insanların hayatını kararttı ve karartmaya da devam ediyor.

MAĞDURLAR 20 HAZİRAN’DA AİHM ÖNÜNDE TOPLANIYOR

Ortaya çıkan insan hakları ihlallerine göz yuman sadece Türk adalet sistemi değil tabii ki. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ’de 7 yıldır sessiz kalmaya devam ediyor.
Mağdurlar seslerini duyurabilmek için geçen yıl olduğu gibi bu yılda AİHM’ne yürüyecek.
20 Haziran’da gerçekleştirilecek eylemin adresi yüksek mahkemenin bulunduğu Fransa’nın Strasburg şehri.

MAHKEME HEYETİNE HAREKETE GEÇME ÇAĞRISINDA BULUNULACAK

Eyleme Avrupa’nın dört bir yanından binlerce mağdur katılacak.
Etkinlik yürüyüş ile başlayacak. Mahkemenin önüne kadar devam edecek yürüyüşün ardından AİHM Başkanı’na  “Türkiye’deki mağdurlar için artık harekete geçilmesi ve AİHM’nin bir an önce geciken adaleti tesis etmesini isteyen” bir mektup takdim edilecek.

Daha sonra konser alanına geçilecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda sahneye Avrupalı bazı ünlü parlamenterler. Mağdurlar ile yakınları ve sürpriz isimlerin katılması bekleniyor.

Ayrıca sanatçılar Süvari, Grifon, Berkuş, Ercan Aydın ve Metin Haboğlu konser vererek söyleyecekleri şarkılarla haksızlıkları dile getirecek.

Çatısı altında çok sayıda sivil toplum kuruluşunu barındıran Peaceful Action platformu öncülüğünde gerçekleştirilecek eylemde farklı etkinliklerde gerçekleştirilecek.