Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 14 Aralık 2014’ten bu yana cezaevinde tutsak olan gazeteci Hidayet Karaca’nın başvurusuna ilişkin kararını bugün açıklayacağını duyurdu.
İHLAL KARARI BEKLENİYOR
Gazetecilerin dosyasını öncelikle inceleyen ve buna uygun olarak Mehmet Altan ve Şahin Alpay tarafından yapılan başvuruları 1 yılda, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarının başvurularını 3 yılda, Ahmet Altan, Atilla Taş ve Nazlı Ilıcak tarafından yapılan başvuruları 4 yılda karara bağlayan AİHM, gazeteci ve aynı zamanda bir yayın gurubunun başkanı olan Hidayet Karaca’nın başvurusuyla ilgili kararını neredeyse 8 yıl sonra açıklayacak.
AİHM’in, diğer tutukluluk dosyalarında olduğu gibi Hidayet Karaca hakkında da ihlal kararı vermesi bekleniyor.
AİHM ÖNÜNDEKİ ADALET YÜRÜYÜŞÜ BUGÜN
Öte yandan bugün AİHM’in Fransa-Strazburg’daki binası önünde, Türkiye’deki milyonlarca mağdurun hak ve adalet arayışıyla ilgili çoğu KHK’lı binlerce kişinin katılacağı adalet yürüyüşü gerçekleştirilecek.
Türkiye’deki hukuksuzluklara karşı yeterince ses çıkarmamakla eleştirilen AİHM’e, mağdurlar için artık harekete geçilmesi ve geciken adaletin bir an önce tesis edilmesi talebiyle bir mektup da sunulacak.